OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Myslím, že nejen ti, co se zajímají o tuzemskou scénu při vyslovení CEREBRAL TURBULENCY malinko zbystří. Není divu, 15-ti letá, převážně grindcorová, éra skupině zajistila nemalou fanouškovskou základnu. Šest desek, které za tu dobu stihli nahrát, se nyní rozhodli doplnit o poslední, řekněme rozlučkovou nahrávku „Segregace k nule“ a nadobro opustit scénu. Již z názvu můžeme usoudit, že CEREBRAL TURBULENCY plánují odejít jak se říká „v nejlepším“, s čistým štítem. Jak jinak chápat proces, který se využívá pro fyzikální čistění materiálu nebo chcete-li (Ostravákům pravděpodobně bližší) třídění rudy dle její kusovosti?
Paradoxně spolu s poslední deskou představují CT nemalé změny, a to nejen v textech (překvapivé použití mateřštiny!), ale i v personálním obsazení. Na postu vokalisty se vystřídal Robin s Kinem a nemálo lidí s napětím očekávalo, jak celá ta narušená alchymie bude probíhat. Síla zmíněných horníků mimo jiné tkví ve vhodně zvolených pauzách a častém štřídáním rytmu. Tomuto vzorci ostatně zůstali věrni i na posledním počinu.
Album je skladbami doslovo napěchováno. I přes úctyhodných 17 tracků, ale stopáž nikterak nepřesahuje obvyklý rámec. Otevírá jej skladba s naprosto nevinným názvem „!dobrý? den!“. Bez vydechnutí pokračujeme pořádnou sypačkou „Co mi není rovno, po tom je mi hovno“. Pomyslný střed reprezentují jedny z lepších -„Panzer faust corpse“ a „Love zunk“. Texty jsou kapitolou samy o sobě- například téměř až psychedelická „Tik-Tak-Tik-Tak-Tik-Tak“ :
"... MAGNETEM HODÍM MAGNET magnet
OHOLÍM SI OBOČÍ obočí
OPERUJU KAKTUSY kaktusy
RVU DO NICH STŘEPY střepy
STŘÍHÁM KOBERCE koberce
DROBÍM NA NĚ CHLÉB chléb
HOUPU ČOKLA V KŘESLE křesle
HRYŽU DO KNIH kníh
….......................
Najednou deštníkem napichuju žížaly, jedna po druhé po mně vyštěkne!
Je masitá, brání se, snažím se ji zašlápnout!
Ocasem mě stáhne do říše dešťů!
Topím se v kaluži, růžový pásovec... "
CT udělají za kariérou pomyslnou tlustou čáru nevýrazným trackem „Segregace k nule“. Nejsem si jistá, zda-li je tato nemastná neslaná skladba zrovna konečnou, kterou si chci pamatovat. Kterou bychom si měli pamatovat...
Většina skladeb mi přijde polovičatá - jsou napůl cesty dobré, napůl cesty zábavné. Poměrně zajímavé tracky střídají hluché vycpávky bez výraznějšího nápadu. Odchod je to sice důstojný, nicméně očekávala jsem (nebo jsem si spíš přála?) grindcorovou ránu mezi oči.. Něco, po čem si řeknete: „A proč zrovna na vrcholu musí všechno skončit?“. To něco, co vás donutí pustit si CD znovu. Ano, pouštěla jsem ho vícekrát, ale ze zoufalé snahy v něm onu vytříbenost a výjimečnost najít. Zbytečně. „Segregace k nule“ fanoušky skupiny, či žánru obecně, neurazí. To mi ale přijde přece jen, v porovnání např. s předchozí „Crash Test“, trochu málo.
Nevyvážené album, ke kterému se pravděpodobně vracet nebudete.
5,5 / 10
1. !dobrý? den!
2. Co mi není rovno, po tom je mi hovno
3. 2 v 1
4. Mimožzleštván
5. I m n ž b r – á á í e e
6. Obušek z Levhartic
7. Panzer faust corose
8. Love zonk
9. Bába jába
10. Body p-arts
11. San tarzan
12. Metyl age
13. Podelismus
14. Tik-tak-tik-tak-tik-tak
15. Bordelized
16. Počítám do patnácti
17. Segregace k nule
Segregace k Nule (2008)
Crash Test (2006)
Germ Of Terror (2003)
Impenetrable (2001)
Forces Closing Down (1999)
As Gravy (1997)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Khaaranus Productions
Stopáž: 27:37
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.